اختلالات راستا و بدشکلی در اسکلت بدن

طبق نظر دکتر آقایی افشار ، در این کانال؛ در مواردی خاص، مثل اختلالات راستای بدن (موضوع اخیر کانال) سعی بر آن است که اعضای کانال بصورت کلی با ((اهمیت )) مشکلات فوق آشنا شوند، و با استفاده از اطلاعاتی ساده و در عین حال صحیح و علمی، به دنبال درمان مناسب باشند ودر مراحل تصمیم گیری جهت انتخاب نحوه درمان (مثلا انتخاب درمان جراحی یا غیر جراحی، به کمک پزشک) بیشتر سهیم باشند.

ارائه شیوه درمانی (مخصوصا ورزش درمانی) با کپی برداری از برخی تصاویر آموزشی و مطالب از اینترنت و سایر منابع ، به منظور افزودن جمعیت کانال کاری غیر علمی می باشد و حاصلی جزبد آموزی برای مخاطب ندارد و در عمل حتی باعث گمراهی ، عدم استفاده عملی و یا حتی استفاده اشتباه مخاطب کانال،از مطالب، می شود.

به دلایل فوق و نیز سایر دلایلی که ذکر میشود ،در مواردی خاص (مثل اختلال راستا) در این کانال ، شیوه مرسوم در سایر کانال ها دنبال نمی شود؛

– تصمیم گیری در مورد نحوه درمان اختلال راستای بدن از سخت ترین موضوعات پزشکی می باشد که علاوه بر تسلط به پاراکلینیک (مثل رادیولوژی) و داشتن تسلط کافی به کمیت های تعریف شده ارتوپدیک (اندیکاسیون ها) جهت انتخاب نوع درمان (جراحی یا غیر جراحی) به تجربه و مهم تر از آن قضاوت و تصمیم گیری بالینی پزشک ، بستگی دارد.

-بعلت نداشتن و یا کمبود اطلاعات همکاران پزشک از درمان های غیر جراحی این حوزه (مخصوصا در بحث ورزش درمانی تخصصی بعلت جدید بودن تخصص اسپورت مدیسین و عدم وجود واحد درسی در دوران پزشکی عمومی) ، درمانهای رایج در دنیا(و مخصوصا کشور ما) بصورت کاملا غیر تخصصی و مشابه برای تمامی افراد با یک مشکل خاص،بصورت سنتی توسط همکاران تربیت بدنی و حرکات اصلاحی و نیز مربیان ارائه می شود (گرچه ممکن است بصورت اتفاقی مفید واقع شود ، اما گاها بی اثر و متاسفانه در برخی موارد،به ضرر بیمار و افزایش مشکلات وی منجر می شود) .

-جهت رفع مشکل فوق باید مراحل بررسی و تشخیص و نیز انتخاب نوع درمان و مهم تر آن نسخه ورزشی تخصصی و منحصر به هر بیمار توسط پزشک متخصص اسپورت مدیسین ارائه شود و بیمار در مرحله اجرای نسخه تجویز شده، از همکاران تربیت بدنی و حرکات اصلاحی با تحصیلات آکادمیک کمک گیرد.

-اشتباه مرسوم دیگر در این حوزه استفاده از تصاویر ورزشی و مطالب اینترنتی (معتبر و یا غیر معتبر ) می باشد، که بصورت کلی در درمان یک مشکل گفته شده است. اما حتی درمان یک سرماخوردگی ساده با استفاده از این منابع(توسط فرد غیر متخصص) ممکن است به ضرر فرد تمام شود.(مثلا به علت تداخلات دارویی)
همانگونه که یک فرد نمی تواند با اتکاء به مطالعه اینترنتی و سایر مطالعات بدون نیاز به تعمیرکار اتومبیل خود را تعمیر نماید.

-بنابراین ورزش درمانی ، جهت حصول حداکثر نتیجه ،برای هر فرد (حتی با مشکل کاملا مشابه) کاملا تخصصی و منحصر به فرد می باشد. و چنانچه بصورت مشترک از یک برنامه برای همه بیماران استفاده شود ،حتی ممکن است به ضرر فرد بیمار تمام می شود.

– چنانچه تشخیص پزشکی صحیح وجود داشته باشد، و انتخاب برنامه درمانی چند جانبه ( رفع علت زمینه ای مدیکال یا عادات غلط فردی ،دارویی، استفاده از بریس ومدالیته های فیزیوتراپی) به درستی صورت گیرد ، نتایج تجویز نسخه ورزشی برای بیمار بدون خطر، بسیار محسوس و قطعی خواهد بود.

اختلالات راستا و بدشکلی در اسکلت بدن؛

یکی از مشکلات شایع در جوامع کنونی بشری اختلالات در راستای اسکلت بدن می باشد، که معمولا از سنین پایین و یا مادرزادی شروع می شود و در صورت عدم درمان صحیح و به موقع، سیر پیشرونده دارد و در آینده باعث عوارضی همچون درد و آرتروز در قسمت دچار بد شکلی (دفورمیتی) می شود.

در سالهای اخیر در کشور ما (در نسل های جدیدتر و مخصوصا در دختر خانم ها) این قبیل اختلات بیشتر و شدیدتر از نسل های قبل تر دیده می شوند.

این اختلالات در شروع ایجاد ،ممکن است مادرزادی باشند ، و یا ممکن است در اثر عواملی همچون بی تحرکی ،چاقی، ضعف برخی عضلات خاص، وضعیت های نامناسب بدن در حین کار ،عوامل تغذیه ای (مثل کمبود ویتامین دی و کلسیم و املاح دیگر) ، برخی بیماریهای هورمونی و … ، ایجاد و یا تشدید شوند و باعث ایجاد بدشکلی ظاهری و مشکلات جدی تر برای فرد شوند.

عمده اختلالات ساختاری شامل موارد زیر می باشد:

۱) دفورمیتی ها (بد شکلی ها)ی گردن ،کمر (افزایش تقعر یا لوردوز، افزایش تحدب یا قوزی و یا کیفوز، انحنای طرفی کمر یا اسکولیوز ) که می توانند مادرزادی باشند و بدون درمان به موقع پیشرفت کنند.

۲) دفورمیتی های شانه که عمدتا غیر مادرزادی می باشند و در صورت عدم درمان، پیشرونده می باشند و باعث دردهای آزار دهنده و به هم خوردن شکل ظاهری فرد می شود.( مثل شانه گرد و به جلو آمده که معمولا با اختلات دیگر سر و گردن مثل موقعیت جلو آمده سر همراهی دارد)
۳) دفورمیتی های(عمدتا مادرزادی) لگن و زانو که به مرور زمان در اثر عدم درمان مناسب تشدید می شود. (چرخش لگن و استخوان ران یا آنته ورژن ، زانوی ضربدری یا ژنو والگوس،زانوی پرانتزی یا ژنو واروس )

۴) دفورمیتی های پا شامل چرخش به داخل و خارج پا (سوپینیشن و پرونیشن) که در صورت عدم درمان میتوانند باعث تحت تاثیر گرفتن مناطق بالاتر بدن مثل کمر ،لگن و زانو شوند.

اختلالات ذکر شده در صورت عدم درمان به موقع (مخصوصا در سنین کودکی، نوجوانی و جوانی) علاوه بر بد شکلی ظاهری، بصورت پیشرونده باعث درد و ناراحتی برای فرد می شوند.

در برخی از اختلالات ذکر شده (بخصوص در موارد مادرزادی و شدید و نیز مواردی که در اثر بی توجهی و عدم درمان مناسب،این اختلالات پیشرفت کرده اند) ممکن است که به درمان جراحی نیاز باشد.

در بسیاری از اختلالات ذکر شده با روشهای غیر جراحی؛ به موقع و مناسب؛ می توان از پیشرفت آنها پشگیری نمود.

برخورد غیر جراحی شامل بررسی کامل آزمایشگاهی و رفع نقایص موجود و رد برخی بیماریهای همراه ، اصلاح علل زمینه ای مکانیکال ،شغلی و عادتی و سپس درمان مشکل موجود (دارویی ،بریس ،مدالیته فیزیوتراپی و ورزش درمانی ) می باشد.

ورزش درمانی تخصصی اساس درمان غیر جراحی می باش