کورتون در مشکلات عضلانی-اسکلتی

داروهای کورتیکو استرویید (کورتون) در درمان بسیاری از بیماریها (خود ایمنی و روماتیسمی ، بیماری های مغزو اعصاب و…) بصورت سیستمیک (خوراکی و تزریقی) و با دوز بالا استفاده می شود.
کورتون در اشکال مختلف خوراکی و تزریقی و با اسم های تجاری مختلف در بازار موجود می باشد.
نوع رایج در درمان صدمات عضلانی-اسکلتی (موجود در بازار دارویی ایران) شامل دگزامتازون،بتامتازون ، پردنیزولون (نوع خارجی به اسم دپو مدرول) و تریامسینولون می باشد.

در مشکلات عضلانی-اسکلتی ،کورتون بیشتر بصورت لوکال (داخل تاندون و مفصل و بورس ) مصرف دارد.

بسیاری از بیماران مراجعه کننده در مورد عوارض کورتون (و در مورد ورزشکاران ،تست دوپینگ) نگرانی دارند.

عوارض ژنرالیزه و جدی کورتون عمدتا مربوط به دوزهای بالا و طولانی و سیستمیک می باشد، که پزشک معالج با توجه به سود و زیان بیمار در استفاده از کورتون در درمان این بیماریها تصمیم گیری می کند.

تزریق داخل مفاصل و تاندونی چنانچه غیر علمی و صرفا به منظور رفع درد و علایم باشد ،می تواند باعث عوارضی همچون پارگی تاندون و پیشرفت و بدتر شدن آرتروز مفاصل می شود.

موارد منع مصرف لوکال (موضعی) در بافت نرم و مفاصل:

بطور کلی تزریق کورتون در برخی تاندون های بزرگ مثل تاندون زیر کشکی (پاتلا) و تاندون پشت پاشنه پا (آشیل) و برخی تاندونهای دیگر مثل خم کننده پا (تیبیالیس پوستریور ) ؛مخصوصا در ورزشکاران؛ توصیه نمی شود.

-مصرف کورتون در صدمات تک مفصلی مثل آرتروز مفصل زانو در سنین پایین و در مراحل اولیه توصیه نمی شود.

موارد مصرف لوکال:

در برخی موارد ، تزریق موضعی کورتون، نقش درمانی دارد‌ : مثل التهاب مزمن تاندونی (بجز تاندون های ذکر شده) فاشیای کف پا و خار پاشنه ،التهاب کیسه های اطراف مفاصل (بورسیت) و رسوب کلسیم و…. که تصمیم گیری در این مورد بر عهده پزشک متخصص می باشد.

در بیماریهای مفصلی مثل آرتروز در موارد پیشرفته و سن بالا با نظر پزشک متخصص مربوطه توصیه می شود.

بطور کلی در صورت تشخیص صحیح بیماری و مرحله آن ، حتی تزریق ۳ تا ۴ بار در سال بدون عوارض موضعی می باشد.
تزریق لوکال (در موضع خاص) کورتون معمولا عوارض ژنرالیزه به دنبال ندارد.(مگر در مواردی خاص،مثل فرد دیابتی با قند کنترل نشده)

****در ورزشکاران طبق نظر سازمان کنترل دوپینگ جهانی (WADA ) مصرف درمانی کورتون بصورت لوکال ( تزریق تاندون ،مفصل) دوپینگ محسوب نمی شود. اما تزریق عضلانی و یا خوراکی دوپینگ محسوب شده و مجازات خاص خود را در پی دارد.

****متاسفانه در برخی باشگاهها توصیه به مصرف کورتون (مخصوصا دگزامتازون) به منظور افزایش وزن می شود. که در واقع سوء استفاده از عوارض دارو(تجمع چربی و آب در بدن) می باشد و با خطرات جدی همچون نکروز (سیاه شدن) سر استخوان ران( AVN) همراه می باشد.